Samana, het prachtige noordelijke deel van de Dominicaanse Republiek waar fauna en flora centraal staat. Deze regio is één van de meest paradijselijke provincies van het eiland. Vanwege de ligging aan de Atlantische oceaan zijn hier enorm veel tropische stranden, dichtbeboste bergen, diepe valleien en dromerige landschappen te vinden. Het prachtige nationaal park van Los Haïti’s en het spotten van walvissen zijn eveneens enkele van de belangrijkste highlights wat bij velen tot de verbeelding spreekt.
Waar te verblijven in Samana, hotelregio’s?
Er zijn 3 populaire gebieden om te verblijven (hotelregio’s):
- Las Terrenas
- Las Galeras
- Santa Barbara
Las Terrenas
Las Terrenas is veruit de populairste verblijfplaats op Samana onder de toeristen vanwege zijn menig faciliteiten en prachtige locatie aan de Atlantische oceaan. Dit stadje was 10 jaar geleden een doorsnee Dominicaans stadje, maar groeide dankzij toerisme uit tot een zeer geliefde bestemming! Uiteraard is de keuze aan hotels en accommodatie veel uitgebreider in vergelijking met Santa Barbara. Van luxe hotels tot cosy surfhostels, je vindt het hier allemaal. Voor jongeren zijn er ook verschillende bars waar je het nachtleven kan induiken. El Mosquito bar, Gaia disco and nightclub zijn de bekendste, maar aangezien wij geen feestneuzen zijn, kunnen we hier moeilijk een uitspraak over doen. Eveneens worden er veel tours en excursies vanuit Las Terrenas georganiseerd.
Hoewel het toerisme duidelijk goed is ontwikkelend in Las Terrenas, vind je hier nog wel prachtige stranden. De stranden hier waren in onze mening vele mooier en ‘ongerepter’ dan in Punta Cana. Enkele voorbeelden hiervan zijn Playa Cosón, Playa Bonita en Playa Portilla.
Hier is eveneens de grote supermarktketen ‘SUPER POLA’ te vinden.
Voor wie? Wie wil genieten van een uitgebreid aanbod aan hotels, restaurants en leuke winkeltjes.
Las Galeras
De locatie nabij het wereldberoemde strand ‘El Rincon’ zette Las Galeras op de kaart. Las Galeras is een typisch vissersdorpje (wel al wat meer ontwikkeld) waar het bruisende leven vooral overdag plaats vindt. Wij hebben hier enkel de boot naar Playa Fronton en playa Madame genomen. Verder is het een populaire bestemming onder de duikers. Meer dan 30 jaar geleden zonk hier een schip wat op heden bekend staat als ‘the Sunken Ship’ (oringineel hoor). Het schip ligt tussen de 14 en 20 meter diep en wordt omgeven door meer 1000’en vissen.
Voor wie? Dit kleinschalige vissersdorpje is snel aan het ontwikkelen en vormt de dichtstbijzijnde locatie op de tropische stranden van het noorden te ontdekken!
Santa Barabara
Dit kleurrijke stadje is vooral geliefd bij de locals. Wij verbleven hier in ‘low season’ en waren zowat de enigste toeristen die er rondliepen. We vermoeden dat de meeste toeristen in het grootste hotel/resort van Santa Barbara verbleven, Grand Bahia Principe Cayacoaz. De meerderheid van de vakantiegangers komen naar Santa Barbara, aangezien hier het vertrekpunt voor de whalewatching tours is. In het stadje zelf is er niets bijzonders te beleven. De highlight die meestal naar voren wordt geschoven zijn de kleurrijke huisjes van Grand Bahia Principe Cayacoaz. Initieel dachten we dat deze van de lokale bevolking waren, maar niets blijkt minder waar te zijn. De huisjes zijn eigendom van Bahaia Prince (het grote resort) die een slimme zet deed om meer toeristen naar Santa Barbara te lokken. Zo viel de charme wel wat weg moeten we eerlijk zeggen.
Nu vraag je je waarschijnlijk af, waarom kozen jullie voor Santa Barbara? De combinatie van het hotelaanbod en locatie was voor ons een doorslaggevende factor. Achteraf gezien is Santa Barbara (als het niet whale watching seizoen is) misschien niet de meest interessante keuze. Las Terrenas heeft een veel uitgebreider aanbod aan leuke hotels, maar is iets meer afgelegen.
Voor wie? Ideaal tijdens het seizoen om walvissen te spotten. Santa Barbara vormt vaak de vertrekbasis voor dergelijke excursies.

Het tropische Samana met zijn tropische stranden
De mooiste bezienswaardigheden in Samana
Playa Fronton & Playa Madame, het ultieme paradijs
Deze stranden zijn het best te bereiken vanuit Las Galleras. Er zijn 2 opties om deze stranden te gaan bezichtigen, namelijk via het water (boot) of te voet. Je lees het goed, Playa Fronton is via het land niet bereikbaar met de auto. Aangezien de luchtvochtigheid op de Dominicaanse Republiek enorm hoog is, kozen we ervoor om de hike niet te ondernemen. Deze wandeling van 3,5 km is niet geschikt voor beginnende wandelaars vanwege de steile kliffen en dense natuur.
Hoe Playa fronton bereiken?
De boot neem in Galleras, wij kozen ervoor om (letterlijk en figuurlijk) in zee te gaan met een lokale visser. Afhankelijk van de grootte van de groep (variërend van 2 tot 8 personen) wordt de prijs bepaald. Als de boot vol geraakt, is de prijs ongeveer 2400 RD$, waarvan je meestal een voorschot van 1000 RD$ moet betalen. Wie liever privé wil, mag zich ongeveer verwachten aan 5000 RD$. De kleine, houten motorboten gaan soms best tekeer op het water. Dit is iets minder geschikt voor ouderen of zwangere vrouwen.
Gemiddelde prijzen boot: 24000 RD$ tot 5000 RD$ afhankelijk van de grootte van de groep.
Fervente wanderlaars kunnen ervoor kiezen om te wandelen tot Playa Fronton. Via deze site kan je alle nodige informatie vinden over de wandeling naar Playa Fronton. De wandeling is 3,5 km lang en het zou ongeveer 1 u wandelen zijn. Er is een primitief pad aanwezig, waarbij je jezelf altijd kan oriënteren op de klif ene kant en de oceaan aan de andere kant. Wij hoorden verschillende verhalen over ‘overvallers’ die op zoek zijn naar waardevolle spullen. Er zou op heden strenger opgetreden worden door de politie aangezien dit een deuk kan geven aan het toerisme.
Onze ervaring met Playa Fronton en Playa Madame
Zonder liegen is dit het mooiste strand dat we ooit gezien hebben. De remote locatie en pure natuur zijn enorm impressionant. Playa Madame ligt ‘op de weg’ naar Playa Fronton, waardoor de meesten die met de boot gaan hier een korte tussenstop maken. Persoonlijk vonden wij dit strand niet zo impressionant in vergelijking met Playa Fronton. Playa Madame is leuk meegenomen, maar enkel dit strand is niet de moeite.
Andere mooie stranden in Samana
Uiteraard zijn er nog véél meer mooie, tropische stranden te vinden in Samana. Aangezien we geen huurauto hadden, moesten we keuzes maken. Deze stranden stonden alvast nog op ons lijstje:
- Playa el Limon
- Dudù lagoon
- Playa el Morón
- El Ermitano
- Playa el Valle
- Las Canas
- Playa Rincon (één van de 10 mooiste stranden ter wereld)*
- El Caletón
* Tip: dit strand kan je best tijdens de week bezoeken, aangezien tijdens het weekend hier veel locals aanwezig zijn.

De tropische stranden van het noorden, Samana
El Limon waterval (Rio Los Coco waterfall)
Eerlijk gezegd hadden we onze twijfels over deze toeristische waterval. El Limon waterval is de hoogste waterval van het eiland met zijn hoogte van 47 meter. Het zag er allemaal best impressionant uit, maar het toeristisch karakter sprak ons minder aan. We besloten het er toch op te wagen…
Hoe tot El Limon waterval geraken?
Er zijn 2 manieren om El Limon waterval te bereiken, namelijk te paard (500 RD$) of te voet (500 RD$). Als je een beetje respect voor dieren hebt, kies je niet voor de optie te paard. Deze dieren moeten een hele dag zeulen met toeristen in niet al te beste omstandigheden. De wandeling te voet duurt zo’n 30 min enkel en is goed aangeduid. Op zich kan je dit perfecte zelfstandig wandelen, maar vanwege het toeristisch karakter zal er een gids met je meegaan. Het is enrom moeilijk om tegen de lokale bevolking te zeggen dat je geen gids nodig hebt. Deze vragen gemiddeld 500 RD$ om je naar de El Limon waterval te brengen. De fee die je geeft, mag je zelf bepalen maar onder de 500 RD$ krijg je waarschijnlijk een nors gezicht te zien.
Enkel tips tijdens je bezoek aan El Limon
Het beste tijdstip om de El Limon waterval te bezoeken is vóór 10 u of na 15 u. Dan ben je namelijk voor of na de bussen vol met toeristen arriveren. Verder is het dragen van waterschoentjes niet verplicht maar geeft wel het nodige comfort. Vanuit Santa Barbara is het ongeveer 20 minuten rijden. Aangezien wij geen huurwagen hadden, regelden we een privé taxi (50 RD$) die ons eerste naar de El Limon waterval bracht en erna naar Las Terrenas.
Nationaal Park Los Haitises, het Jurassic Park van de Dominicaanse Republiek
Wie maar niet genoeg krijgt van de natuurpracht van Samana in de Dominicaanse Republiek, moet zeker een bezoekje brengen aan het Nationaal park Los Haïtises. Los Haitises is een kerstgebied van 630 km² gelegen in het noordoosten van de Dominicaanse Republiek. Het ligt tussen de Cordillera Central en de Cordillera Oriental. Het indrukwekkende landschap bestaat grootendeels uit heuvels van 150 tot 250 meter hoog. Je kan hier verschillende vogels spotten als Ridgway’s Hawk, de Hispaniolan Piculet, de Hispaniolan Woodpecker, de Hispaniolan Emerald, evenals pelikanen, fregatvogels, reigers,… Los Haitises is een overblijfsel van de historische mangroves met diepe grotten in de Dominicaanse Republiek. Er zijn 2 opties om het Nationaal park te bezoeken, namelijk met de kajak of de boot!
Het spotten van walvissen blijft de belangrijkste activiteit in Samana. Dit kan van januari tot maart want dan komen duizenden bultrug walvissen met hun kleintjes naar de baai van Samana. De favoriete gebieden om deze zachtaardige dieren te spotten zijn Banco de la Plata en Christmas Sanctuary of Marine Mammals. De Caribische warme wateren vormen de ideale uitvalsbasis om te paren of te bevallen.
Wist je dat de witte ‘spot’ op de staart van de bultrug walvissen te vergelijken is met onze vingerprint?
Samana transport
Hoe kan je jezelf verplaatsen in Samana? That’s the question! Iets wat voor ons niet meteen duidelijk was toen we onze reis naar Samana aan het plannen waren. Ofwel kies je ervoor om zelf de regio met een huurwagen te verkennen, boek je telkens een excursie bij een (lokaal) reisbureau of regel je een privé taxi. Wij kozen voor de laatste optie. Op straat vind je verschillende lokale taxichauffeurs die zitten te wachten op werk. Steek je licht eens op, informeer naar prijzen en beschikbaarheid en hou contact via WhatsApp. Zeker in laagseizoen zijn de doorsnee prijzen voor een hele dag met een privé taxi niet overdreven. Wij betaalden tussen de €50 en €70 voor 2 personen in laagseizoen (september).
Hoe geraak ik naar Samana?
In deze blog vind je alles over het openbaar vervoer op de Dominicaanse Republiek vanuit Santo Domingo. Je kan gerust je ticket op de dag zelf aankopen (zeker in laagseizoen). De verschillende ‘coach bussen‘ hebben allemaal airco, USB-poort, wifi en zijn kwalitatief uitgerust. Het is een betaalbare en comfortabele manier om tussen de verschillende steden/belangrijke locaties op de Dominicaanse Republiek te reizen.

Transport op de Dominicaanse Republiek
Enkele praktische tips
Het is altijd handig om internet op je gsm te hebben. Het gebruik van Google Maps of het opzoeken van extra informatie kan je vaak veel geld besparen. Daarom kiezen wij er altijd voor om een lokale simkaart aan te schaffen. In de Dominicaanse Republiek heb je 2 grote betrouwbare providers, namelijk Claro en Altice.
Hieronder vind je een overzicht van de prijzen (gemiddelde prijs in 2019):
- RD$ 140 voor 5 dagen ongelimiteerd data
- RD$ 50 voor 5 min bellen (10 $ per minuut)
De gele schoolbus, die vaak in Amerikaanse films fungeert als schoolbus, is om werklui van de hotels naar hun werk te brengen.
Ben je aan het twijfelen om een bezoekje te brengen aan de hoofdstand van de Dominicaanse Republiek, Santo Domingo? Lees hier al onze tips en oprechte ervaring over deze stad!
2 Reacties
Hey, top post! Ik vroeg mij af, je sprak over surfhostels. Is de surfscene daar nog levendig? Ik weet dat het daar wel leuk is om te surfen maar de laatste tijd hoor je er niet veel meer over.
De scene was er zeker en vast nog aanwezig. Aan Playa Bonita heb je paar gezellig en levendige surfbars.